Komentarze Jacka Maliszewskiego, Głównego Ekonomisty Alpha Financial Services Sp. z o.o.
Jacek Maliszewski
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

EUR/PLN wyłamał się dołem z konsolidacji

Dziś rano kurs EUR/PLN wyłamał się dołem z dwutygodniowej konsolidacji 3,8550-3,9300. Szerokość konsolidacji to nieco ponad 7 groszy. Rachunek prawdopodobieństwa oraz wieloletnie badania statystyczne wskazują, iż po takim wybiciu dołem, rynek zwykle spada o wysokość tej konsolidacji. W naszym przypadku należałoby więc oczekiwać kształtowania się nowej fali spadkowej z zasięgiem w okolicy 3,7700.

Jest jeszcze szansa, iż do końca dnia uaktywni się kapitał spekulacyjny, który wydźwignie kurs EUR powyżej 3,8550 i tym samym zaneguje sygnał, który pojawił się dziś wcześnie rano.

Jeśli jednak do końca dnia takiego spekulacyjnego kapitału zabraknie i jeśli kurs EUR/PLN na trwałe "zadomowi się" poniżej 3,8500, to należy zakładać, iż osiągnięcie poziomu 3,77 będzie jedynie kwestią czasu.

Oczywiście taki ruch w dół wcale nie musi rozegrać się jednym gładkim ruchem. Raczej spodziewam się licznych ząbków w górę, które byłyby okazją dla spóźnialskich eksporterów, którzy do tej pory zwlekali z zabezpieczeniem swoich spodziewanych przychodów eksporterów. Zwlekali, gdy do tej pory kurs EUR/PLN pomimo spadku o ponad 100 groszy od szczytu z lutego 2009, nadal jest kursem atrakcyjnym i pozwalającym realizować wysokie marże na eksporcie.

Ale teraz sytuacja zaczyna się pogarszać. Marże zaczynają się coraz bardziej kurczyć i lada chwila zabezpieczenie się przed ryzykiem dalszego umacniania Złotego może być KONIECZNOŚCIĄ!

W takich sytuacjach jak teraz, ważne jest, aby nie popełnić błędu przy zawieraniu transakcji. Myślę o takich błędach, jakie popełnili gremialnie niemal wszyscy eksporterzy w Polsce w połowie 2008 roku.

czwartek, 01 kwietnia 2010, jacek.maliszewski

Polecane wpisy

Komentarze
forum.kredyty
2011/10/26 13:04:29
A ja sobie teraz stawiam pytanie kiedy euro przebije 5 pln