Komentarze Jacka Maliszewskiego, Głównego Ekonomisty Alpha Financial Services Sp. z o.o.
Jacek Maliszewski
RSS


Blog > Komentarze do wpisu

Czy czeka nas wielka inflacyjna hossa?

Zanim przejdę do rynku walutowym proponuję zerknąć najpierw na załączony wykres ceny złota. Zacznijmy od wykresu świec tygodniowych.

Od wielu miesięcy realizuje się formacja odwróconej RGR (formacja głowy z ramionami). Wspomnę, iż wieloletnie badania statystyczne nad tego typu formacjami wskazują, iż wysoce prawdopodobny jest wzrost ceny złota w kierunku 1250 Dolarów za uncję.

Teraz spójrzmy na wykres ceny złota na wykresie świec dziennych. Tutaj zaczyna realizować się inna (mniejsza) formacja odwróconej RGR.Wniosek taki, że teraz czeka nas przynajmniej kilka miesięcy wzrostu ceny złota.

A jeśli złoto miałoby drożeć, to Dolar powinien tanieć. No właśnie... takie przynajmniej prawidłowości działały przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Ale być może właśnie teraz będziemy mieli odstępstwo od tej prawidłowości. Pewności nigdy nie ma. Niemniej jednak postawiłbym nieco więcej na to, że Dolar będzie tanieć.

Pytanie się pojawia - względem jakiej waluty ma tanieć Dolar? Sądzę, iż Dolar będzie tanieć względem większości głównych walut światowych. Przy czym wyjątkiem może być Euro, które w chwili obecnej wydaje się być jeszcze słabsze od Dolara.

Mamy więc dziwną sytuację,w  której dwie najważniejsze waluty świata są najsłabsze. Wszystkie inne główne waluty zyskują na wartości względem koszyka złożonego po połowie  z Dolara i Euro.

Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się dłużej, to czekałaby nas wielka inflacja aktywów finansowych (nie mylić ze wzrostem cen i usług konsumenta, potocznie nazywaną "inflacją" - CPI). Próba popozbycia się jednocześnie Dolara i Euro  - przez największych uczestników rynku finansowego - i zamiana tych dwóch walut na inne aktywa, może wywołać wielką hossę inflacyjną.

Spójrzmy teraz na wzajemną relację tych dwóch największych walut: Euro i Dolara.

Na wykresie świec miesięcznych widzimy, iż oscylator stochastyczny (dolny wąski pasek na wykresie) zszedł do strefy nazywanej "strefą wyprzedania rynku". A to oznacza, iż lada "chwila" rynek powinien rozpocząć jakąś mocniejszą korektę wzrostową.

Taka korekta trwałaby minimum kilka miesięcy. Ale na razie górę bierze krótkoterminowy nastrój uczestników rynku, który nadal jest skierowany przeciwko Euro.

Na koniec wykres EUR/PLN.

Tutaj pojawiła się interesująca formacja odwróconej RGR. Gdyby poziom 3,95 został przełamany w górę, formacja ta zaczęłaby się realizować. I wtedy wysoce prawdopodobny byłby dalszy wzrost kursu w kierunku 4,00 z możliwym lekkim naruszeniem poziomu 4,00 (realizacja zleceń stop-loss ustawionych tuż powyżej 4,00).

Pamiętać jednak należy, iż rynków finansowych (tłumu) nie należy wyprzedzać, lecz podążać za nim. Równie dobrze może bowiem się okazać, iż na wysokości 3,95 pojawi się tak duża podaż waluty, iż linia szyi formacji RGR nie zostanie przełamana zleceniami kupna waluty. Wtedy mielibyśmy do czynienia z tak zwaną "pułapką". Wszyscy ci, którzy zbyt szybko zagrali na wzrost kursu EUR/PLN, zaczeliby zamykać swoje pozycje widząc, iż kurs EUR/PLN zamiast rosnąć, zaczyna spadać, przynoszą strate posiadaczom długich pozycji walutowych.

Podsumowując:

1. Jeśli cena złota nadal będzie rosnąć (a tego się spodziewam), Dolar prędzej czy później zacznie tracić.

2. Słaby Dolar nie oznacza, iż kurs EUR/USD musi rosnąć.

3. Może się bowiem okazać, iż Euro będzie jeszcze słabsze od słabego Dolara.

4. Niemniej jednak na rynku EUR/USD zbliża się solidna korekta wzrostowa.

5. Złoty powinien pozostać silny.

środa, 05 maja 2010, jacek.maliszewski

Polecane wpisy

Komentarze
2010/05/05 13:57:47
wzrost cen złota mogą być reakcja na kryzys w strefie euro( jak po upadku LB),a nie przejawem trendów inflacyjnych
-
2010/05/05 15:31:25
"5. Złoty powinien pozostać silny."

Panie Jacku dokad obecnie zmierza eur/pln. Obecnie peka 4.10, czy zobaczymy 4.40 ? Czy predzej 3.80 ?
-
2010/05/05 16:42:47
Wszystkie te "analizy" juz po godzinie sa nieaktualne i mozna je sabie tak jak zawsze wsadzic w...
Jezt panika i upadek systemu . Pytanie tylko czy juz teraz czy jeszcze da sie troche to odwlec jak w 2008.
Nakbardziej mnie rozbawila analiza pln/eur. ;)
-
2010/05/05 17:08:14
Dobry wpis

Moj komentarz o dniu dzisiejszym na rynku walutowym jest tu

slomski.us/2010/05/05/walutomat/

P.
-
papigo
2010/05/06 00:19:57
miejmy nadzieje, ze zanim wejdziemy do strefy euro to zloty sie wzmocni na maksa.
-
4filar
2010/05/07 09:22:54
Analiza jest świetna, tylko trzeba umieć z niej skorzystać. Nie po godzinie - jak ktos pisze i bezsensownie krytykuje. Zasadą jest cierpliwość i moment wejści lub wyjścia. Nie na bazie własnych przypuszczeń, a w momencie, gdy trend się zacznie tworzyć
-
2010/05/07 14:04:57
@ JM

Jacku, Ty tak na serio czy dla jaj?
"Wielka inflacyjna hossa" przy takich agregatach pieniężnych w USA?
www.nowandfutures.com/key_stats.html
www.economagic.com/em-cgi/charter.exe/fedstl/m1sl
www.economagic.com/em-cgi/charter.exe/fedstl/m2sl
-
2010/05/07 19:39:22
Szacunek Panie Jacku za wpis. Mam jedno pytanie które mi się w związku z Pana prognozami spadków dolara nasuwa. Czy w ślad za wzrostami złota pójdą surowce. Na logikę by wychodziło że TAK. Jakie jest Pana zdanie? Pozdrawiam
-
2010/05/07 20:35:40
korona oddała już cały spadek stooq.pl/q/?s=eurczk, Jacku co sadzisz o tych nocnych zaciagach ? cala rzecz sie miala popoludniami, a w dealing roomach krazyly plotkich o jakis dwoch namach usiackich walacych bez ladu i skladu - a ruchu 10 gr w nocy to wogle anomalia - jakies teorie ciekawe ?
-
2010/05/10 12:36:40
Witam wszystkich,

Rynek jest zwariowany. Sporo w tym spekulacji. Wielu użyło PLN do zabezpieczenia się przed utratą wartości aktywów, których nie dało się sprzedać w innych krajach naszego regionu.

Sprzedano więc na krótko PLN i teraz zacznie się proces odwrotny - czyli odkup PLN i jednoczesna sprzedaż tych aktywów, które zoistały przeznaczone do sprzedania.

A to oznacza że będziemy jeszcze długi mieć do czynienia ze sporą zmiennością
-
ypsilonfund
2010/05/10 17:17:02
Na razie prognoza wzrostu ceny złota bardzo dobrze się sprawdza. Nawet przy silnym tąpnięciu rynków w czwartek / piątek złoto zachowywało się stabilnie, a nawet rosło.

Ypsilon Fund
VIX - indeks strachu
-
2010/05/18 21:30:18
no i zmiennosc faktycznie - dlugie miesiace nie bylo takiej, szczegolnie w dwie strony - a juz zadziwia, ze wiekszosc dzieje sie jak dzis, po zamknieciu sesji w europie. taka mala plynnosc na PLN podczas amerykanskiej sesji czy jak ? a eurusd to dna nie moze znalezc...
-
e-bank
2011/10/26 13:06:20
Inflacja nadchodzi to duzymi krokami
-
2016/01/10 09:54:39
Panie Jacku
Zajmuje się Pan analiza WAT to proszę ja stosować złoto ma 7.2 lat wzrostów nie kilka miesięcy podobnie ropa.
Na Wat powinien Pan to zobaczyć, chociaż z wat daleka droga do wektorowej teorii pola przestrzennego i tworzenia modelu ale kierunek słuszny,obecne oprogramowania pozwalają już taki model trójwymiarowy stworzyć Panu już do tego blisko życzę powodzenia
Z pow